Nakloněný řopík pod Ralskem

Jaroslav Beneš 07.03.2019

V bývalé pískovně nedaleko obce Srní pod vrchem Ralsko se nachází malá rarita – nakloněný řopík. Řopík, který v srpnu roku 1938 vybetonovala firma Dr. Urbana z Prahy. V minulých dnech navštívil tento objekt náš bratr Ruda Mikolášek při rodinném výletě. Dá se tak proto bez nadsázky říci, že pachatel se vrátil na místo činu :-) Před 20 lety jsme sami, a později společně s kamarády z Brna, mapovali zdejší pevnostní linii. Tehdy se část linie nacházela ještě v zakázaném pásmu těžby uranu, a tak nás s průzkumem v oblasti „mordoru“ pojí i několik dnes již zábavných vzpomínek na různé i hrůzné okamžiky.

Nejstarší závěrečnou zprávu z mapování úseku R2 jsem ve svém archivu našel z března roku 1999. Následně nám vyšla u Honzy Škody ve Fortprintu ve žluté edici Pevnosti i brožurka o Liběchovské příčce. https://csol-mb.net/publikace/detail/7 Byla to naše první knížka. Dočkala se pak ještě jednoho, doplněného, vydání. Byly to tehdy dřevní doby našich začátků.

A nyní se tedy pachatel vrátil na místo činu. Přiložené fotky dokumentují stav nyní a tenkrát. Mnoho rozdílu v nich však není.

A proč je onen řopík R2/32/A180Z nakloněný. Inu povídá se, že kdysi se jistý buldozerista vsadil v hospodě, že ho odtlačí z místa. No, skoro se mu to i podařilo.