SOSáci na hranicích republiky

Tomáš Pilvousek 07.03.2019

Předposlední únorový víkend se vypravili členové mladoboleslavské jednoty v historických stejnokrojích na hranice republiky. Tradice krkonošských pochodů naší jednoty má více než 10. leté tradice a pokaždé se jedná o příjemné setkání, při kterém vyvětráme nejenom stejnokroje, ale také protáhneme a posilníme naše svaly. Zejména však máme šanci prodiskutovat celou řadu aktivit a zájmů do budoucnosti.

V letošním roce byl pochod koncipován do meziválečného období, a tak běžkaři i pěší turisté, kteří nás potkávali, mohli spatřit stejnokroje finanční stráže, četnictva, policie, ale i armády z 20. a konce 30. let.

Setkání účastníků pochodu proběhlo tradičně v pátek v pozdní odpoledne na oblíbené chaloupce v obci Bobr a krom příjemné diskuze patřil večer i promítání tematických filmů. Nechyběla všemi oblíbená Uloupená hranice z roku 1947, kterou režíroval Jiří Weiss a která navodila správnou atmosféru kritického období roku 1938. V sobotu ráno jsme se pak pěším pochodem přesunuli do Žacléře, odkud započalo naše putování nejprve autobusem do Trutnova a posléze na Pomezní boudy. Z Pomezních bud jsme pak za nevídaně teplého a slunečného počasí pokračovali na Sokolí boudy v Horní Malé Úpě, kde jsme se posilnili na další cestování. Další nezbytnou občerstvovací stanicí se stala nově otevřená Lysečinská bouda. Pak už tradičně následovala ta těžší část cesty, která nás mnohdy zavedla na nezpevněný sníh, což činilo při pochodu zejména vzrostlejším bratřím jisté potíže.

Po notném úbytku sil jsme dorazili na záchytný bod na tzv. rohu hranic, odkud jsme již sestupovali do nížiny. Zpět do východiska pochodu jsme se dostali okolo půl sedmé a po zbytek večera nás zaměstnávalo sušení a usilovné topení.