Připomínka Dne příměří v Mladé Boleslavi

Tomáš Pilvousek 30.11.2018

Dne 11. listopadu 1918 v 11 hodin vstoupilo v platnost příměří na francouzském bojišti, kterým byla ukončena jedna z nejděsivějších válek 20. století. Ačkoli se nejednalo o skutečný mír a i v Evropě ještě boje na mnoha místech pokračovaly, jednalo se a jedná o jedno z nejvýznamnějších výročí celosvětové společnosti.

Po celém světě se toto výročí připomíná nejenom jako památka na padlé ze Světové války, ale je věnováno všem vojákům, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a proti jakékoli formě násilí.

Mladoboleslavská jednota si připomněla toto výročí skromnou formou v 11 hodin 11. listopadu 2018. Pro tuto příležitost jsme na sebe neoblékli legionářské stejnokroje, aby bylo zřejmé, že uctíváme všechny padlé Čechy na frontách první světové války, bez ohledu na uniformu, ve které padli.

U památníku padlých jsme položili květinu a zapálili tematickou svíčku z celorepublikového projektu „Svíčky za padlé“. Svíčky byly vyrobeny chráněnou dílnou Ateliéru Impala a svojí „vlkomakovou“ podobou odkazují právě na dané výročí.

Naše skromné setkání mělo jediné přání. Zachovat mír v naší zemi i pro budoucí generace.