Přednáška o historii Finanční stráže v Kyjově u Krásné Lípy

Jaroslav Beneš 02.03.2024

V sobotu 2. března 2024 se uskutečnila v pohostinství Na fakultě v Kyjově u Krásné Lípy v srdci Českého Švýcarska přednáška o historii Finanční stráže. Ve stejnokroji ministerského inspektora finanční stráže přednášel br. Jaroslav Beneš z naší mladoboleslavské jednoty Československé obce legionářské. Z jednoty se dále účastnil bratr Jan Šedina, který se zároveň zasloužil o konání celé přednášky.

Přednáška provedla posluchače celou historií sboru, od jeho založení roku 1843 až do zrušení v roce 1949. Výklad byl zaměřen na místní region. Bylo přiblíženo mnoho příběhů ze služby či pašeráckých historek z Českého Švýcarska i Šluknovského výběžku. Stejně tak bylo promítnuto mnoho historických fotografií z Kyjova i okolí.

Celá přednáška i s diskusí trvala dvě hodiny, přičemž publikum celou dobu s velkým zaujetím poslouchalo a reagovalo. Přednášku navštívilo přibližně 25 posluchačů, víc prostory restaurace neumožnovaly, bylo i tak „našlapáno“. Po skončení celé akce odcházeli jak posluchači, tak přednášející velmi spokojeni.

Tak někdy zase v Českém Švýcarsku na shledanou.