Hlavní strana » Rok 2006 » Pietní akt v Dolní Světlé
V sobotu 23. září proběhlo na hraničním přechodu Dolní Světlá – Waltersdorf, u pomníku Československých hraničářů z roku 1938, již tradiční vzpomínkové setkání, které připomnělo události ze září roku 1938.
Celé vzpomínkové setkání započalo v hezkém podzimním dopoledni výstupem na horu Luž. Na vrcholu Luže stanuli tak po mnoha desítkách let opět příslušníci československé finanční stráže a četnictva.
Vlastní pietní akt začal u pomníku přesně v pravé poledne. Do naprostého ticha začali herci z "Divadélka na dlani" číst jména padlých hraničářů z roku 1938. Jména padlých příslušníků finanční stráže, četnictva a policie byla čtena ze tří světových stran za hrobového ticha, což velice zapůsobilo na všechny přítomné. Po krátkém proslovu Ing. Jaroslava Beneše, jednoho z pořadatelů a iniciátorů akce, účastníci aktu položili k hraničářskému pomníku květiny. Na závěr herci přečetli vzpomínky kpt. v.v. Jana Rejchrta, popisující boj o zdejší celní úřad, kterému Jan Rejchrt velel a také dopad, který tento boj měl na další osudy československých hraničářů. Během celého aktu vojenský trubač zatroubil dobové armádní signály Nástup, Slavnostní pochod, Večerku a Odtroubeno. Jako již tradičně, vzpomínky se zúčastnili příslušníci ČsOL Jednoty Mladá Boleslav ve stejnokrojích tehdejších československých ozbrojených sborů – četnictva, armády a finanční stráže.
Po skončení vzpomínkového aktu pokračovalo od 13:30 hodin přítelské posezení v České hospodě v Heřmanicích. Zde byla již od 11 hodin přístupná malá výstava s tematikou finanční stráže a stráže obrany státu se zaměřením na oblast Lužických hor. K vidění byly především stejnokroje finanční stráže a armády a dobové fotografie.
Veteráni událostí roku 1938 a 2. sv. války pokřtili v České hospodě novou publikaci "Broumovsko a Trutnovsko, obrana republiky ve druhé polovině 30. let", kterou napsali členové naší Jednoty Jakub Mikolášek, Tomáš Pilvousek a Jan Juřena a kterou připravila k vydání opět naše Jednota.
Fotky z této akce najdete v Galerii.